Tegnaptól teljesen más az indiai nők profilképe a Facebookon
A Facebook megalkotásakor Mark Zuckerbergnek valószínűleg át sem futott az agyán, hogy néhány év múlva Indiában is milliók fogják használni az oldalt. Pedig ma már így van, és ez a legmeghökkentőbb problémákat vetette fel nemrégiben. Például azt, hogy az emberek nekiállták lopkodni a nők profilképeit, emiatt egyre kevesebben mernek magukról képeket feltölteni a szájtra.
Ha belegondolunk, az online élet gyönyörűen tükrözi, hogy milyen az adott társadalom offline élete
- mondta Aarati Somon, a Facebook egyik termékmenedzsere a Refinery29 -nek.Az indiai nőknek hatalmas probléma a biztonságuk megőrzése, és ez megjelenik online is.
Rengeteg oka van annak, hogy néhányan ellopják a nők képeit, hogy később a sajátjukként töltség fel a netre. Az egyik ok simán az lehet, hogy nem értik az internet szabályait, de vannak, akik szándékosan csinálják
- mondta Somon.Nem számít, hogy miért történik, a lényeg az, hogy hogyan érzik magukat a nők, ha ellopják a képeiket, és hogy hogyan ragál az indiai társadalom erre
.
A Facebook viszont előrántott két funkciót, amivel megvédhetik magukat a nők online. Az egyik az úgynevezett profile picture guard , ami egy kis kék pajzsot ad a profilkép alá. Ennek több haszna is van; nem engedi, hogy valaki letöltse, vagy tovább küldje a képet, és androidon még a képernyőmentés funkciót is blokkolja. Azt viszont nem akadályozza meg, hogy valaki egy kamerával lefényképezze a képernyőt.
Erre is kitaláltak valamit a fejesek, hat fajta védőfilter közül is választhatnak az indiai nők. A filterek formáit a tradicionális indiai textilminták ihlették, és eddig meglepően hatásosnak bizonyulnak. Az első felmérések szerint 75 százalékkal kisebb az esély arra, hogy lenyúlják azokat a profilképeket, amiket megspékeltek egy ilyen mintával.
Azt viszont még nem tudni, hogy a nagy közönség hogy fog reagálni az újításokra, de Somon elmondta, hogy megkönnyebbülés ült ki az arcára azoknak a nőknek, akik kipróbálták a funkciót.

És hogy miért ilyen fontos a Facebooknak, hogy mindenkinek a saját képe szerepeljen a profilján? A közösségépítés miatt. Somon beszélt egy olyan nővel is, aki egy kiskutya képét állította be profilképnek az oldalon, mert félt feltenni a saját magáról készült fotót. Ennek meg az lett a következménye, hogy az ismerősei nem találták meg, úgyhogy nem is tudta rendesen használni az oldalt.
A profilképvédő-funkció egyelőre csak Indiában használható, hiszen ott a legégetőbb probléma az arcképlopás. A fejesek viszont nem tartják elképzelhetetlennek, hogy később több országban is elérhetővé tegyék a védelmet, főleg olyan helyeken, ahol valami haszna is lenne neki.
(via Refinery29 )