Eltűnt a szombathelyi önkormányzati cégek vesztesége
Tavaly kétszer is írtunk arról, hogy a nemrégiben alapított önkormányzati cégek veszteségesek. Júniusban számoltunk be
arról, hogy az önkormányzat saját cégeibe pumpálja a pénzt, a város több tízmillió forinttal segítette ki a Városfejlesztési Kft.-t, a Parkfenntartási és Temetkezési Kft.-t, és a Falco KC-t. 2012.06.19. 23:05Veszteséges cégeibe pumpálja a pénzt Szombathely
/ közélet 4 hsz. 4 kapcs. /A képviselők dönthetnek Jordán szerződéséről, több városi kft.-nél betömködhetik a tátongó pénzügyi réseket, és határozhatnak a temetők üzemeltetéséről is. Közgyűlési előzetesünk.
Év végére nyereségesek lettek
Aztán szeptemberben – szintén a közgyűlési anyagok alapján – megint csak azt írtuk
, hogy a város tartja lélegeztetőgépen saját cégeit, a könyvvizsgálói jelentés is azt állapította meg, hogy a cégek folyamatos finanszírozásra szorulnak, különben nem működtethetőek tovább. 2012.09.26. 08:02Lélegeztetőgépen a szombathelyi városi cégek
/ közélet 6 hsz. 8 kapcs. /Veszteségesek, és a várostól kapott kölcsöneiket sem tudják visszafizetni. Közben az önkormányzat 750 milliós működési hitelt tervez.
Ehhez képest a tavalyi év zárszámadásához kapcsolódó mérlegjelentések szerint az év végére ezek a cégek, ha nem is produkáltak magas bevételeket, de nyereségesen működtek. A Városfejlesztési Kft. 15 millió 166 ezer forint mérleg főösszeggel, 429 ezer forint adózott eredményt teljesített.
Az adatokból kiderül, hogy a cég tavalyi teljes bevétele 39 millió volt, ebből 22 millió a város részére végzett projektmenedzseri munka ellenértéke, plusz 16,7 millió önkormányzati támogatás. Az egyéb bevétel összege 373 ezer forint.
Némi tőkeinjekció
A Parkfenntartási és Temetkezési Kft. mérlegfőösszege 78 millió 642 ezer, adózott eredménye 32 millió 627 ezer forint. A cégnek összesen 209 milliós bevétele volt a városnak végzett szolgáltatásból, de kapott 11,3 millió önkormányzati kölcsönt is.
Szóval, némi tőkeinjekcióval és önkormányzati megrendelésekkel sikerült konszolidálni a két, viszonylag új céget. Nem voltak azonban ilyen szerencsések a sportcégek. A Falco KC a többszöri önkormányzati támogatás ellenére 43,4 milliós hiánnyal zárta a tavalyi évet. Az önkormányzattól 64 milliós, a SZOVÁ-tól 24 milliós támogatást kapott, a látványsportokat támogató állami alapból 27 milliót, közben 50 millió körüli reklámbevételre is szert tett. Érdekes, hogy a költségek között a legmagasabb az ügynöki jutalék, 81 millióval, eközben a szállás és szállítási költségek 15 milliót tettek ki.
A Haladás Labdarúgó Kft. vesztesége 1 millió 261 ezer forint volt. A felügyelőbizottság állásfoglalása szerint ez az elszámolt amortizációnak, plusz az árfolyamveszteségnek tudható be, a kft. saját tőkéje 21,6 millió, így a veszteség kezelhető.
A régi cégek nyereségesek
Veszteséges a Médiaközpont Kft. (korábban városi tévé) is, 518 ezer forint mínusszal zárt, de közben 4,5 milliós céltartalékot tett félre a digitális átállás költségeire. Van egy nullszaldós cég is, a Regionális Forrásközpont Nonprofit Kft., ami épp annyit költött, mint amennyi bevétele volt.
A szombathelyi önkormányzat hosszú ideje működő cégei nyereségesek. A száz százalékos önkormányzati tulajdonú vállalkozások közül a SZOVA 718 millió 640 ezer forint nyereséggel zárt, a Távhőszolgáltató 76,3 millióval. A Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. 17,4 milliót termelt, a Weöres Sándor Színháznak 5,8 milliós a nyeresége.
A Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft. épp a nullszaldó fölött teljesített, tavalyi nyeresége 49 ezer forint volt.
A többségi önkormányzati tulajdonú cégek közül a Haladás Kft.-t és a Savaria Turizmus Kft.-t már említettük, a legnagyobb bevételű Vasivíz Zrt.-t még nem. A Vasivíz mérleg szerinti főösszege 14 milliárd 618 millió, adózott eredménye 226 millió 365 ezer forint. A cég az önkormányzat számára 122 millió 440 ezer forint osztalékot javasolt.