Most már hivatalos: az olvasás jobb emberré tesz
Egy, a Science magazinban nemrég publikált tanulmány szerint azok az emberek, akik sok irodalmi alkotást olvasnak nemcsak képesek elnavigálni a bonyolult társadalmi kapcsolatok között, hanem képesek azonosítani és megérteni mások alanyi állításait, és empatikus válaszokat adni rájuk.
Az irodalmi alkotások széles skálát takarnak: míg sokan úgy vélik, a szépirodalom csupán egy sznob cím olyan könyveknek, amiknek a tartalma és története alig maréknyi embert érdekel. Mások, mint például az irodalmi teoretikus Roland Barthes szerint viszont a szépirodalom valójában írói szöveg, ami aktívan bevonja az olvasót, míg a szórakoztató irodalom ezt csak passzívan teszi. A tanulmány írói, Emanuele Castano pszichológia professzor, és a PhD hallgató David Comer Kidd az utóbbi nézettel értenek egyet.

Öt kísérletet hajtottak végre. Mindegyikben véletlenszerűen adtak a résztvevőknek egy szépirodalmi, vagy tényirodalmi, vagy szórakoztató irodalmi művet, vagy egyet sem. Hogy teljesen elkerüljék az elfogódottságot, a könyveket rangos könyves elismerések nyertesei közül és bestseller listákról válogatták. A résztvevőket ezután olyan általánosan is használt teszteknek vetették alá, amik azt vizsgálják, milyen pontosan tudunk reagálni mások érzelmeire.
A végeredmény igen meglepő volt: azok, akik szépirodalmat kaptak (és olvastak) a teszt előtt, sokkal nagyobb pontossággal teljesítettek a vizsgálatokon, mint azok, akiknek szórakoztató irodalom jutott. Az eredmények egyszer talán segíthetnek, hogy jobban megértsük az irodalom és a művészetek hatását. Hasznosak lehetnek még abban is, hogy hogyan alakítsuk a kötelező olvasmányok listáját az iskolákban, milyen irodalmi kurzusokat kéne szervezni a börtönökben, és hozzájárulhatnak az autizmuskutatáshoz is.
Ha kedvett kapott az olvasáshoz, böngéssze végig könyvajánlónkat !