Japánnak mérlegelnie kell – ha nem születik azonnali döntés az olimpia halasztásában, talán meg sem tarthatják
Komoly támadások érték Shinzo Abe japán miniszterelnököt, aki pár nappal ezelőtt egy nyilatkozatában még azt mondta: A 2020 július 24-ei megnyitóval tervezett tokioi olimpiai játékokat nem kell elhalasztani, a koronavírus járvány addigra meg fog szűnni.
Mindeközben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megkezdte a készenléti tervek kidolgozását, melybe bele tartozik a játékok elhalasztásának megszervezése is.
A miniszterelnök nem tudta tovább kerülni az elkerülhetetlent, ma reggel a japán parlamentben bejelentette: Némi mérlegelés után igazat kell adnia a bizottságnak abban, hogy az olimpiai játékokat el kell halasztani. A Covid-19 járvány miatt egy júliusban megtartott olimpia valóban komoly veszélyt jelentene mind a sportolókra, mind a nézőkre.

Shinzo Abe és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azonban továbbra sem ért egyet abban, pontosan mekkora halasztásra lenne szükség. A bizottság tervei közt egy teljes egy éves halasztás szerepel, ugyanis szerintük nem elég az, ha a játékok ideje alatt már nem tombol a járvány. A szervezőknek, a sportolóknak és a városnak is szüksége van egy rehabilitációs időszakra.
A miniszterelnök ezzel szemben csupán néhány hónapos csúsztatásban gondolkodik. Japán kormánya már most közel 30 millió dollárt költött az olimpiára; néhány hónapos csúsztatás is nehézségeket fog okozni a költségvetésben, egy teljes év komoly károkat okozna.
A résztvevő országok olimpiai bizottságai sem osztják Shinzo Abe álláspontját. A kanadai Olimpiai Bizottság elsőként bejelentette, ha a halasztás kisebb lesz egy évnél, egyetlen csapatot és sportolót sem küld az olimpiára. Számos más ország olimpiai bizottságai is csatlakoznak Kanadához.

Japán kormányának most mérlegelnie kell: Ha bele egyeznek a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tervezetébe és elhalasztják egy évvel a 2020-as olimpiát, súlyos károkkal kell számolniuk a költségvetésben. Ha viszont átütik akaratukat és legfeljebb pár hónapos halasztással megpróbálják megrendezni, talán nem lesz olyan ország, aki hajlandó lenne részt venni a játékokon, így gyakorlatilag nem halasztás, hanem teljes törlés történne.
Shinzo Abe kijelentette: Nem fog olyan döntést hozni, amely azt eredményezi, hogy a résztvevő országok nem teljes létszámban képviselik magukat a tokioi olimpiai játékokon.