Van még remény a hulladékégető megakadályozására
Nem hagyják annyiban a másodfokú bíróság döntését a szentgotthárdiak. Mint ismert, a közelmúltban az osztrák másodfokú bíróság is jóváhagyta a szemétégető építését. A tiltakozó civilek persze elégedetlenek az ítélettel. Bár szigorították a környezetvédelmi előírásokat, ezek az igazi környezeti károkat nem tompítják: többek között kötelezővé tették egy új, a tervezett erőművet elkerülő bicikliút építését, szabályozták, hogy milyen fákat kell ültetni a környékre, előírták, hogy madáretetőket kell kihelyezni és a zajfogó fal magasságát is növelni kell. Ez utóbbi már csak azért is érdekes, mert eddig arról volt szó, hogy zaj nem keletkezik.
Járt volna az ügyfél státusz a magyaroknak
Ugyanakkor nem foglalkoztak a tájképre gyakorolt hatással (az égető füstzászlójának magassága 175 méter lenne, miközben a szentgotthárdi templom tornya csak kicsivel haladja meg a 60 métert), valamint a keletkező füsttel, ami Körmend környékén csapódna le, de súlyosan érintené Szentgotthárdot és az Őrségi Nemzeti Parkot is.
Igaz, hogy a PRONAS lehetőségei a másodfokú döntés után lezárultak, ám politikai és diplomáciai úton még lehet tenni az ügy érdekében. Az elsőfokú tárgyalás után kizárták a tárgyaló partnerek közül Szentgotthárdot, a Vas Megyei Önkormányzatot, valamint az Őrségi Nemzeti Parkot. A másodfokú bíróság azonban elismerte, hogy járt volna a magyaroknak az ügyfél státusz, így van jogi lehetőség arra, hogy az egész tárgyalási folyamat elölről kezdődjön.
Húzzák az időt, amíg csak lehet
És ami legfontosabb, lassan érvénybe lép az az Európai Uniós norma, miszerint a hulladékot ott kell feldolgozni, ahol keletkezik. Soós Zoltán, a PRONAS elnöke az LMP szombathelyi klubrendezvényén a közelmúltban kijelentette, úgy látja, hogy az ügy kapcsán politikai egység bontakozik ki. A Fidesz környezetvédelmi államtitkára, Illés Zoltán nemrég azt mondta, Szentgotthárd nem maradhat magára Ausztriával szemben.
A parlamentben az égető ellen szólalt fel a Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke, az LMP-s Jávor Benedek, valamint Barna Tibor szentgotthárdi jobbikos képviselő. A PRONAS elnöke bizakodó, úgy véli, nem épül fel az égetőmű, ám ez csak akkor érhető el, ha a magyar pártok és a kormány egységesen és erőteljesen lépnek fel, és ha folytatódik a civil tiltakozás is.
A Lehet Más a Politika (LMP) Vas Megyei Szervezete június 30-án nyilvános klubot rendezett, ahol az égetőmű ellen fellépő szentgotthárdi környezetvédő szervezet, a PRONAS elnöke, Soós Zoltán volt.