Barátaim, osztálytársaim, ti hányan maradtatok itthon?
Menjek, vagy maradjak? Nagyon sokan teszik fel ezt a kérdést, és nem csak mi, fiatalok. Igaz, a 30 alatti korosztály már kevesebb filozófiát visz ebbe, az érdekli, hol boldogul könnyebben, hogyan szabadul meg a néha tényleg elképesztően abszurd, sokszor ijesztő és ellenséges, pálya- és életkezdési esélyeket romboló magyar (kelet-európai) hétköznapokból.
Két iskola, két osztály, hasonló történetek
Hát akkor nézzünk körül a saját házam táján. Kövessük két, ugyanakkor végzett szombathelyi középiskolai osztály sorsát – ők hogyan élték meg ezt a dilemmát. 2010-ben érettségiztek, 5-6 év telt el azóta, szépen reprezentálják a pálya- és életkezdő magyar ifjakat.
Azonnal szögezzük is le: felmérésünk ezeknek a 35-40 fős osztályoknak sem minden tagjára terjedt ki. Nyilván nem érhettünk el mindenkit. Ráadásul mi két gimnáziumi közösség - a Kanizsai Dorottya (KDG) és a Bolyai - párhuzamos sorsát tudakoltuk. Az egyik gimis csapat az országos elitbe tartozó, a másik jó hagyományokkal bíró és régi, inkább a középmezőnyben teljesítő iskola osztálya. Márpedig az elmúlt években éppen a szakmával rendelkezők nagyarányú elvándorlásáról szólnak a hírek. Elég csak végigmenni Szombathely belvárosában, hány helyen keresnek például szakképzet eladókat, vagy felszolgálókat vállalkozások.
Az első érettségi találkozón túl a következő a helyzet. A KDG 38 végzett diákjából tízről biztosan megtudtuk, hogy érintve voltak hosszabb-rövidebb ideig tartó külföldi ösztöndíj, külföldi diplomaszerzés és/vagy külföldi élet, munkavállalásban.
Ausztriától Japánig mindenhol ott vagyunk
A célországok nagyon változatosak a szomszédos Ausztriától, Dánián és Anglián át egészen a távoli Egyesült Államokig és Japánig.
Hárman tanultak a külföldi tapasztalatszerzésre kitalált Erasmus-programban. Ennél többen éltek évekig vagy akár csak pár hónapig külföldön tanulás vagy munka - esetleg egymást váltva vagy párhuzamosan mindkettő - miatt különböző országokban.
Három ember akadt a tízből, aki jelenleg is külföldön van. Egyikük egy osztrák egyetemen végzi a mesterképzést és mellette dolgozik. Másikuk saját céget alapított Londonban. A harmadikat egy japán egyetemhez vették fel dolgozni, biológiai kutatásokat végez.
A Bolyaiban ugyanakkor végzett 37 egykori diákja közül nagyjából ugyanennyiről, 9 emberről tudjuk, hogy kipróbálták magukat külföldön.
Hárman közülük inkább csak szerencsét próbáltak, eleve nem is tervezték másnak, mint tapasztalatszerzésnek az idegenben eltöltött időt.
Öten ma is külföldön vannak: hárman az egyik legnagyobb magyar város, London lakosságát gyarapítják. Mindhárman egy-egy külföldi egyetem után ott dolgoznak. (Ketten Abu Dhabiban diplomáztak, a harmadik pedig Londonban.) Egy Németországban végzi tanulmányaihoz kapcsolódó gyakorlatát, valaki pedig a laza Hollandiát választotta lakhelyéül és bébiszitterkedik.
Ebből az osztályból is mentek - tanulni - Távol-Keletre és rövidebb ideig az USA itt is játszott célországként.
Akik kimentek, nem szívesen jönnének haza
Röpke tájékozódásunkból megállapítható:
Ha neked van tapasztalatod, történeted, véleményed minderről, írd meg nekünk a jelentem@nyugat.hu e-mail címre!