Komolyan fenyegeti a Facebook a Google felségterületét?
Új fejezet nyílik a Facebook, na meg a Facebook-felhasználók életében. Két napja egy sajtókonferencián jelentette be a közösségi oldalak óriása, hogy Graph Search néven saját keresőt fejlesztettek, ami viszont gyökeresen eltér attól, mint amit a Google-től megszoktunk. Eleve nem egy webes kereső, vagyis nem annak lett kitalálva: elsősorban olyan személyes információk között kutat, amiket az emberek a Facebookon tettek közzé - azok között viszont rettentő komplex, strukturált, ráadásul teljes mondatos kérdésekre lesz képes válaszolni. (Ha epdig valaki mégis dalszövegekre vagy macskás videókra keresne rá, akkor besegít a Microsoft keresője, a Bing, a Facebook ugyanis megállapodást kötött velük, bizony.)
Randioldal, fotókereső, és még sok minden más - egyben
Ismerőseim ismerősei, akik egyedülállóak, San Franciscói férfiak és Indiából származnak
- állt elő egy példával a nagy bejelentésről szóló konferencián Tom Stocky, a fejlesztésért felelős igazgató. Szerinte így hiperspecifikus találatokat kaphatunk potenciális partnerekre, akikkel esetleg egy szép napon majd közösen romantikázhatunk. De azt is bepötyöghetjük majd, hogyfotók az ismerőseimről 1990 előttről
, és máris kapunk egy rakás képet, amivel viccesen zsarolgathatjuk majd a barátokat, nézd már, hogyan néztél ki, amikor még a fél seggeden csüngött a tojáshéj, hahaha.
Innentől csak a fantázia szab határt, hogy mire keresünk rá: közös fotók két meghatározott emberről, barátok, akik Amy Winehouse-t hallgatnak, az ő barátaik, akik szeretnek hegyet mászni, de már jártak Alsó-Stájerországban, ismerősök által leggyakrabban felkeresett mexikói éttermek, és így tovább. A Facebook új vívmányát egyelőre azonban nem érhetjük el: csak egy ilyen lelkesítő hangvételű microsite-ot készítettek hozzá, ahol még maga Mark Zuckerberg is ragyogó tekintettel fejtegeti, hogy ez még csak a kezdet. Az USÁ-ban párszázezer szerencsés felhasználó hamarosan már tesztelheti az új funkiót, de bárki jelentkezhet itt , aki kipróbálná valamikor a jövőben.
Szóval féljen-e a Google?
A legfontosabb kérdés persze az, amit a címben is feltettünk: megrengetheti-e a Graph Search a rutinos rókának számító Google monopóliumát? Ezt most még nem tudhatjuk, de tény, hogy a Facebook azzal, hogy beemelte a személyes vetületet , óriási fegyvertényt használt ki - ami a Google-nek nincs birtokában (hiszen az ő közösségi hálójuk, a Google+ nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket).
Egy biztos: szeretjük tudni, melyik ismerősünkkel milyen érdeklődési síkok mentén kapcsolódunk össze, mi a közös bennünk, vagy éppen kik azok a vadidegenek, akikkel hasonló a gondolkodásunk - és hamarosan mindezt tényleg megtudhatjuk. Az egészben az az ördögi, hogy a Facebook ezt már eddig is tudta, de úgy tűnik, most jött el az idő, hogy valami okosat építsenek ezekből a grandiózus, egymáshoz kapcsolódó adathalmazokból.

És akkor még csak nem is abból indultunk ki, hogy a legtöbbünknél a Facebook szinte folyamatosan nyitott állapotban vegetál valamelyik tabon a böngészőnkben, és gyakran rá is nézünk, hogy éppen mi történik a hírfolyamban. Innentől nem nehéz elképzelni, hogy a jövőben, ha valamire kíváncsiak vagyunk, már nem nyitjuk meg hozzá külön a Google-t. Úgyhogy a legjobb, amit tehetnek ott Mountain View-ban, a színes komplexumban , az az, hogy sürgősen és intenzíven elkezdenek gondolkodni valami ennél is kreatívabb alternatíván. Nagyon nem lesz könnyű.