Dübörgő Pink Floyddal indultak elfoglalni a bölcsészkart
Hétfőn három órára, a budapesti Deák térre hirdette meg a Hallgatói Hálózat legújabb utcai tiltakozását, miután a kormány továbbra sem teljesítette hat pontos követeléscsomagjukat - amit egyébként egy profin kivetelezett videóban fésültek össze nemrég azok kedvéért, akik nem értenék, minek ez az egész cécó. Bemelegítésként néhány aktivista már a délelőtt folyamán elfoglalta az ELTE egyik előadótermét, majd előadásokat is megszakítottak azzal, hogy hallgatókat toborozzanak. Délután aztán a megadott időpontra közel ezres nagyságrendben jelentek meg egyetemisták, akik a tegnapi havazás megmaradt nyomain várakozóállásban egymással kvaterkáztak vidáman (
nekünk kéne inkább saját egyetemet alapítanunk!
), valamint elmélkedve (a Puzsér nem jobbos, utál ő mindenkit, csak a Schiffert nem
).Cinikus hazugságokkal válaszol a kormány az érveikre
Nemsokára egy kissé megtört szürke Suzuki Swift hátuljából recsegett fel egy hangfal, és Birtalan Gergő, az egyik már ismertebb aktivista ragadta meg a mikrofont, hogy amolyan eskü jelleggel maga után mondassa a megjelentekkel:
Magyar vagyok! Magyarországon akarok élni, tanulni és dolgozni! Pozitív jövőképet szeretnék magamnak és az országnak! Az egyetemet és az iskolát a fejlődés motorjának, a jövő bölcsőjének tekintem! Nem értek egyet azzal, hogy a hatalom érdekeihez kéne igazítani az oktatást! Ezért mélységesen felháborít, amikor erőszakkal tiporják sárba fiatalok tízezreinek reményeit! Amikor cinikus hazugságokkal válaszolnak észérvekre!
És így tovább.Elhangzott még, hogy ha most nem tesznek ez ellen semmit, akkor annak a rendszernek a néma cinkosaivá válnak, ami az ő jövőjükkel játszadozik, és veszni hagy mindent, ami nem Budapest. Majd felcsattant a korábbról már ismert
nem hagyjuk!
, és kiderült, hogy egy kisebb dobos kolónia is itt van a hangulat fokozásáért, akikből azért néha a kevesebb több lett volna.Nagy Zsolt, az ELTE Társadalomtudományi Karának hallgatója arról beszélt, hogy ő Szlovákiából érkezett, de itt szeretne tanulni is dolgozni, most viszont
azt látom, hogy azok az emberek teszik tönkre az álmom, és rajtam kívül rengeteg határon túli magyarét, akik eddig a leghangosabban kardoskodtak értünk. Becsapva érzem magam, úgy gondolom, rólunk beszélnek, de nem értünk.
A beszédet közben megzavarta a kiskörút túloldalán feltűnő Éhség Menete, akik azt kiabálták, hogy veletek vagyunk, illetve hogy tartsatok velünk - a hallgatók eleinte egy másik egyetem diákjainak hitték őket, majd kicsit értetlenül álltak, de szerencsére nem sokáig, mert nemsokára ez a reményük is teljesült: egy méretes transzparens alatt ugyanis hamarosan megjelentek menetelve a Színház- és Filmművészeti Egyetem képviselői.
Betódultak az ELTÉ-re
Négy órakor aztán elindult a felduzzadt hallgatói tömeg Budapest egyik legforgalmasabb útján, keresztezve az Astoriát is, ahol hosszan kígyózó kocsisorok várták türelmesen, egy szál dudaszó nélkül, hogy elhaladjanak a
Szabad ország! Szabad egyetem!
rigmust mantrázó tüntetők, miközben a Pink Floyd Wall című örökzöldje újra és újra felcsendült a membránokból. Elvileg a Kálvin téren át, a Corvinus Egyetemet érintve a budai Lágymányosi campusig vonultak volna, de meggondolták magukat - vagy még inkább jól megrendezték a meglepőnek szánt fordulatot -, és az ELTE Múzeum körúti épületéből lekiabáló hallgatótársak javaslatára inkább betódultak az épületbe.A Bölcsészettudományi Karnak otthon adó épületben a Nyugat tudósítója is azzal szembesült jó félezredmagával, hogy egy gombostűt alig lehet leejteni a folyosókon, annyian vagyunk. A Hallgatói Hálózat vezette demonstrálók egy része itt úgy döntött, hogy keddig nem is mozdulnak innen, később pedig többszázan döntöttek úgy feltüzelt hangulatukban, hogy ideje további felsőoktatási intézményeket is elfoglalni. A következő cél a Corvinus volt, ide már bejelentetlen tüntetés formájában vonultak át, de a rendőrök nem oszlattak, hanem biztosították nekik az útvonalat.
Pécsen és Szegeden is mozdultak
Ezt követően a már erősen forgácsolódó hallgatók a Nemzeti Múzeum lépcsősorának beiktatásával - ahol újra felolvasták a hat pontot, majd elszavalták a Nemzeti Dalt - a színművészeti egyetemre indultak. Egyelőre itt tartunk most, illetve ott is, hogy két másik nagyvárosban, Pécsen és Szegeden is tüntettek a kormány intézkedései ellen: előbbi esetében a tudományegyetem rektori hivatala előtt, utóbbinál a megyei kormányhivatalban és a városházán. Úgy tűnik, hamar nem lesz vége, sőt, nagyon is az elején járunk az újabb tüntetési hullámnak.