Mégis épít bioerőművet a Grenor?
Március volt az a hónap, amikor rövid időn belül változott meg a városvezetés hozzáállása a bioerőműhöz. Ha most nem is részletezzük azt az évek óta zajló tiltakozást, amit a szentkirályiak indítottak és folytatnak következetesen, akkor is vannak érdekes fejlemények.
Hittek a szándéknyilatkozatnak
Az első pálfordulás a Távhő Vízöntő utcai telephelyén megtartott lakossági fórum
után történt. Itt kézzelfogható volt, hogy a lakók nem akarnak semmiféle bioerőművet, biofűtőművet. Marton Zsolt alpolgármester ki is jelentette, a lakosság véleménye ellenében semmi sem épülhet meg Szombathelyen, majd sajtótájékoztatót tartottak 2013.03.05. 22:24Ők sem akarnak biofűtőművet
/ közélet gal. 35 hsz. 6 kapcs. /Legalább kétszázan tiltakoztak az új szombathelyi fűtőmű ellen, pedig ez csak egy lakossági fórum volt. Akár az utakat is lezárják.
arról, hogy nem épül bioerőmű Szombathelyen. 2013.03.21. 14:04Nem lesznek bioerőművek Szombathelyen
/ közélet 3 hsz. 7 kapcs. /Az önkormányzat leállítja a Szentkirály mellé és a Vízöntő utcába tervezett biomassza erőművek előkészítését.
A Vízöntő utcába tervezett biofűtőmű ezzel le is került a térképről, a Távhő azóta új terveket készített, a pályázaton elnyert pénzből a meglévő technikát újítják és korszerűsítik. Mondhatjuk, itt könnyű dolga volt a városvezetésnek, a Távhő városi cég, elég volt egy tulajdonosi utasítás.

A Grenor Kft. által tervezett bioerőmű nem csak azért különbözik ettől, mert sokkal nagyobb teljesítményre tervezték, azért is, mert a Grenor egy norvég tulajdonú vállalkozás. És a közgyűlés döntése alapján aláírtak egy szándéknyilatkozatot, miszerint az önkormányzat támogatja a terveket. A szándéknyilatkozat birtokában aztán a cég nekiállt az előkészítésnek, magyarul jó sok pénzt tett bele a tervbe.
Új helyszín kell
Nem meglepő, ha a történtek után meg is keresték a városvezetést. Húsvét előtt tárgyaltak, az ajtón kilépve Finn E. Johnsen, a norvég anyagcég ügyvezetője annyit mondott
, sikeres volt a megbeszélés, és rövidesen részletesebben tájékoztatnak. Erre azóta is várunk. 2013.03.27. 18:29Mégis lesz bioerőmű Szombathelyen?
/ közélet 6 hsz. 3 kapcs. /A beruházó Grenor Kft. norvég főnöke szerint sikeres tárgyaláson vannak túl a városvezetéssel, húsvét után folytatják.
Az ellenzék persze ráharapott a témára, az MSZP azt találgatta
, mennyi kártérítést kell fizetni a Grenornak, majd kiderült 2013.04.03. 17:48Egymillió eurós kártérítést kérhet a szentkirályi erőmű beruházója
/ közélet 6 hsz. 3 kapcs. /Ezt állította Gyebrovszki János MSZP-s városi képviselő a városi tévé műsorában.
, hogy a májusi közgyűlésen döntenek arról, megvalósulhat-e a bioerőmű. 2013.03.29. 15:34Májusban döntenek a szombathelyi bioerőműről
/ közélet 4 hsz. 5 kapcs. /A Fidesz ismét a Grenor terve mellé állt, most megint akarják. Közgyűlés utáni sajtótájékoztatókon jártunk, ahol a városvezető frakció jelentéktelen ügyekkel próbálkozott.
A csütörtöki közgyűlés napirendjén valóban szerepel az ügy. Olyan javaslattal, hogy a Grenor keressen másik helyszínt az erőműnek, de úgy tudjuk, az új helyszínnek is Szombathely közigazgatási területén belül kell lennie. Azt is kérik, hogy a cég mutassa be, mennyire megalapozott gazdaságilag a terv, és azt is leszögezik, hogy semmiképpen nem tarthatnak igényt kárpótlásra. És megjegyzik, hogy a végső döntést csak a lakosság véleményének ismeretében hozzák meg.
Aláírást gyűjtenek
Azt mi tesszük hozzá, hogy a lakosság véleménye régóta ismert, és ennek külön nyomatékot ad a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör aláírásgyűjtése. Eddig több mint kétszázan írták alá a bioerőmű elleni tiltakozást, de a Kör néhány napig folytatja az aláírásgyűjtést. Úgy tudjuk, a csütörtöki közgyűlés előtt az íveket és a tiltakozó levelet eljuttatják a három szakbizottsághoz, valamint a polgármesterhez.
Ebben már úgy fogalmaznak, hogy a város közigazgatási területén tervezett minden bioerőmű ellen tiltakoznak, nem csak a korábban tervezett helyszín ellen.
Itt tart most az ügy, bővebbet a csütörtöki közgyűlésen tudunk meg.