Egy klasszikus úr a kommersz médiában
Vágó Istvánnal, a magyar televíziózás egyik legsokoldalúbb egyéniségével találkozhattak mindazok, akik részt vettek az egyik szombathelyi kocsmában rendezett közéleti beszélgetésen.
Legyen ön is ... tévésztár
Kezdetben szerette volna, ha a játékosok a kérdések mellett vele is megküzdenek, de a nagy nézői felzúdulás miatt elállt ettől. Azt azonban elismerte, hogy 26 éves televíziós tapasztalatának köszönhetően megérzi, kik azok a rokonszenves játékosok, akik a nézők szimpátiáját is kivívhatják. Őket - ha nem is támogatja - de szívesen készteti gondolkodásra. Azoknál azonban, akik olyan kérdésre, amit "illik tudni" nem ismerik a választ, nincs ilyen.
Tévét még választhatunk, rádiót nem
Mint mondta, a tévénézők szabadságfoka jelentősen megnőtt a tematikus csatornák (például: Filmmúzeum, Spektrum) megjelenésével. Ma már a néző dönti el, mit akar nézni, nincs kiszolgáltatva a műsorszerkesztők ízlésének. Sajnálkozott azonban azon, hogy a klasszikus értelemben vett rádiózás kimúlt; a régi, közösségi élményt jelentő rádióhallgatások helyett legfeljebb kereskedelmi rádiókat hallgatnak az emberek. Ezeket viszont szigorúan pénzügyi szempontok alapján működtetik, mit sem törődve az értékközvetítéssel.
Olimpia - interneten
Tényeket Tisztelők Társasága
A mindennapi életben egyre inkább elharapózó sarlatánság, dilettantizmus és áltudományos szemfényvesztés visszaszorításának szándéka volt az egyik mozgatórugója a Tényeket Tisztelők Társaságának megalapításának, mely a nemzetközi Szkeptikusok Társaságának magyar megfelelője. A tudósokból, gondolkodókból, szakemberekből álló társaságnak természetesen Vágó István is a tagja. Ő például sokáig vívott harcot egy televíziós "csodadoktorral", aki a képernyőn keresztül "gyógyított" különböző betegségeket, akár még rákot is.
Vágó csodálkozik azon, hogy az emberek inkább hisznek jöttment kuruzslóknak, mint a modern orvostudomány képviselőinek. Liberális és rendkívül toleráns emberként, valamint a társaság tagjaként is azt vallja, hogy a tudományos és közéletben bármit lehet állítani, de azt tényekkel kell alátámasztani. Ezeket a tényeket, bizonyítékokat kéri a legújabb "tudományos szenzáció" a "vitalitásmérő" hazai forgalmazóitól is - eddig eredmény nélkül.
A Leggyengébb láncszem: személytelen játék
Másolni egyszerűbb, mint újat alkotni
Egy televíziós szakembernek ma nem szerencsés azt a kérdést feltenni, hogy min dolgozik mostanában: mindenki félti ötleteit, terveit, mert a riválisok bármelyik pillanatban lemásolhatják, piacra dobhatják az ötlethez rendkívül hasonló saját műsorukat. Egyébként is nehéz saját fejlesztésű műsorral előállni a kereskedelmi televíziózásban, hiszen ezeknek óriási a pénzügyi kockázata. Nagy a csábítás olyan, többnyire amerikai fejlesztésű, vetélkedőket átvenni, amelyek világszerte már bizonyítottak. Ez egyszerűbb, olcsóbb és biztonságosabb megoldás, hiszen egy új műsor bevezetése és sajnálatos bukása komoly anyagi veszteséget jelenthet a televíziós társaságnak.